Po co nam brwi i rzęsy? Wielka rola małych włosków

Rzęsy to krótkie włoski, które rosną na górnej i dolnej powiece. Zwykle mają długość od 6 do 12 milimetrów. Rzęsy powieki górnej są dłuższe i jest ich więcej. Z kolei brwi to krótkie włoski, które rosną nad oboma oczodołami. Po co ludziom rzęsy i brwi?

Po co ludziom rzęsy?

Kobiety marzą o rzęsach długich, gęstych i podkręconych, tymczasem pierwotnie miały one pełnić funkcję nie ozdobną, lecz ochronną. Rzęsy przede wszystkim:

Zmniejszają przepływ powietrza

Oczy wszystkich ssaków są wilgotne. Dlaczego? Ponieważ każdy z nich ma w oczach film łzowy, który je chroni, dostarcza im składniki odżywcze i załamuje światło w sposób, który umożliwia wyraźne widzenie. Niestety, przepływ powietrza może być przyczyną nadmiernej wilgoci w oczach, która naraża je na zwiększone działanie czynników zewnętrznych, takich jak kurzu lub piasku. Rzęsy stanowią tarczę (wprawdzie niezbyt szczelną), która minimalizuje przepływ nadmiernej ilości powietrza do gałki ocznej. Ich rola jest nieoceniona; według badań rzęsy ssaków, niezależnie od wielkości tych ostatnich, zawsze stanowią jedną trzecią długości ich oka.

Utrzymują wilgoć

Rzęsy utrzymują prawidłowe nawilżenie oczu dzięki temu, że zmniejszają ilość przepływającego przez nie powietrza. Ponadto zapobiegają dostawaniu się do oczu potu i deszczu. Prawidłowe działanie rzęs umożliwia im ich specyficzny kształt.

Filtrują światło słoneczne

Nadmierna ilość światła słonecznego może być szkodliwa dla oczu. Wprawdzie rzęsy nie odfiltrowują całego niebezpiecznego promieniowania – w słoneczny dzień nie zastąpią przecież okularów przeciwsłonecznych, ale pomagają chronić oczy przed bardzo jasnym światłem słonecznym.

Sygnalizują niebezpieczeństwo

Rzęsy działają na takiej zasadzie jak wąsy kota: informują mózg, że za chwilę może nadejść niebezpieczeństwo. Najlepszy dowód na to stanowi bezwarunkowy odruch zamknięcia powiek, który następuje, ilekroć coś wchodzi w bliski kontakt z rzęsami.

Poza funkcjami ochronnymi, które pełnią rzęsy, przypisuje się im magiczną moc. Niektórzy ludzie wierzą, że kiedy rzęsa wypadnie i zostanie na policzku, można pomyśleć życzenie. Czy to prawda, czy nie, nie zaszkodzi tego uczynić. W każdym razie pewne jest to, że za bezpieczeństwo tak ważnego narządu, jakim jest narząd wzroku, odpowiadają krótkie i cienkie włoski, pozornie nieistotne. Skoro ktoś powierzył im tak odpowiedzialne zadanie, musi wierzyć w ich możliwości.

Po co ludziom brwi?

Brwi pełnią podobną funkcję co rzęsy: mają za zadanie ochroniać oczy. Brwi chronią je głównie przed wodą. Ich kształt sprawia, że gromadząca się na czole woda spływa na boki zamiast dostawać się do gałek ocznych. Ale nie jest to jedyna funkcja brwi.

Dodatkowo brwi odgrywają bardzo ważną rolę w komunikacji międzyludzkiej. Innymi słowy są zwierciadłem naszych uczuć i przybierają kształt, który niewerbalnie je wyraża, niezależnie od tego, czy jest to radość, zdziwienie, przerażenie, czy złość. Robimy to bezwiednie i właśnie dlatego szczerze. Jeżeli reakcja brwi jest spontaniczna, przejawia się w ich symetrycznych ruchu, a jeżeli jest udawana, ruch brwi staje się asymetryczny i w większości przypadków wygląda po prostu nienaturalnie.

Rzęsy i brwi oraz ich wpływ na atrakcyjność

Już tysiące lat temu kobiety odkryły, że rzęsy i brwi mają ogromny wpływ na ich atrakcyjność. Kiedy kogoś poznajemy, w pierwszej kolejności patrzymy właśnie na jego oczy. Okazuje się, że najbardziej przyciągającym elementem okolic oka wcale nie jest tęczówka. Są nim właśnie rzęsy i brwi.

Nic dziwnego: gęste, długie i podkręcone rzęsy są ładne. Właśnie dlatego kobiety stają na głowie, żeby jeszcze bardziej je wydłużyć, pogrubić i podkręcić. Dla lepszego efektu często sięgają po zalotkę do rzęs, a jeżeli ta zawodzi, wspomagają się sztucznymi rzęsami albo nawet profesjonalnymi zabiegami na rzęsy. Z kolei regulowanie i malowanie brwi pozwala nadać im odpowiedni, atrakcyjniejszy kształt.

To, co robią kobiety, aby poprawić wygląd swoich rzęs i brwi, jest zabawne, gdy przypomnimy sobie ich pierwotną funkcję. Ale w takim razie równie zabawne jest farbowanie włosów i malowanie paznokci, które też miały za zadanie po prostu chronić, w tym wypadku głowę i opuszki palców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

*